Podwójne opodatkowanie spółki z o.o. ? – są na to proste sposoby.

Spółka z o.o.- czy to dobry pomysł na prowadzenie biznesu?? Czy dochody w takiej spółce są podwójnie opodatkowane?? Rozwiązaniem problemu może być wypłacane wynagrodzenie dla członka zarządu z tytułu powołania na mocy uchwały zgromadzenia wspólników.

 

Częstym zarzutem pod adresem spółki z o.o. jest argument dotyczący tzw. podwójnego opodatkowania wypracowanego dochodu. Problem ten można sprawnie rozwiązać i dochody opodatkować tylko raz.

 

Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany związane z rozliczeniami podatkowymi oraz ze składkami ZUS, wiele osób prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne, zaczyna poszukiwać nowych bezpiecznych rozwiązań na dalsze prowadzenie swojej działalności. Takim rozwiązaniem może być właśnie spółka z o.o. Za każdym razem gdy proponuję taką właśnie formę prowadzenia działalności, czyli spółkę z o.o., słyszę narzekanie, że trzeba podwójnie opodatkować swoje dochody.

 

Na czym to właściwie polega, czyli to podwójne opodatkowanie? Do takiej sytuacji faktycznie dochodzi w spółce z o.o. gdy wypracowane dochody właściciel spółki wypłaca sobie w postaci dywidendy. Wówczas najpierw od uzyskanego dochodu podatek płaci spółka z o.o., a następnie wypłacając dywidendę z zysku netto podatek płaci udziałowiec. Właśnie w takiej sytuacji dochodzi do podwójnego opodatkowania.

 

W prosty sposób możemy tego uniknąć. Najpopularniejszy sposób na wypłatę pieniędzy to wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania. Odpłatne pełnienie funkcji członka zarządu w spółce na podstawie powołania na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Powołanie, które przybiera formę uchwały wspólników, powoduje, że nie jest zawierana żadna umowa z członkiem zarządu, na podstawie której ustalany byłby zakres czynności. Od takiego wynagrodzenia płacony jest podatek dochodowy, dlatego zaliczka na podatek od wynagrodzenia członka zarządu powinna być pobrana w wysokości 18% (lub 32% – na wniosek podatnika), a przychód pomniejszony jedynie o koszty uzyskania. Istotne jest w tej sytuacji to, że tak wypłacone wynagrodzenie brutto jest kosztem uzyskania przychodu dla spółki z o.o. A więc mamy następującą sytuację. Spółka z o.o. wypłaca wynagrodzenie członkowi zarządu z tytułu powołania, potrąca podatek dochodowy od tego wynagrodzenia, ale sama płaci mniejsze podatki bowiem koszt wynagrodzenia członka zarządu pomniejsza dochód do opodatkowania spółki z o.o.

 

Wypłacając w ten sposób pieniądze nie musimy podwójnie opodatkować tego samego dochodu. Rozwiązanie tego problemu jak widać jest proste i nie jedyne. Dlatego pamiętaj, to jakie płacisz podatki zależy nie tylko od ustaw, które obowiązują w danym momencie, ale również od Twojej księgowej, która potrafi znaleźć lub nie, różne rozwiązania różnych problemów. Dobra Księgowa To Skarb!!!

 

Chętnie rozwiejemy te i inne wątpliwości dotyczące podatków, form prawnych prowadzenia działalności, kadr i nie tylko. Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami w biurze rachunkowym KierunekZysk.pl, tel. 77 414 20 38, kontakt@proconsilio.pl lub w siedzibie biura przy ul. Rynek 12 w Grodkowie.

To Top