W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, czynny podatnik VAT ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Aby podatnik mógł zrealizować przysługujące mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, muszą jednak zostać spełnione dwa warunki: odliczenie jest możliwe, jeżeli w stosunku do danej czynności powstał obowiązek podatkowy oraz podatnik otrzymał fakturę potwierdzającą zakup.
Według art.86 ust. 10b pkt 1 ustawy o Vat odliczenia podatku naliczonego można dokonać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Wynika to z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT. Nabywca, który chce skorzystać z prawa do odliczenia musi więc monitorować dwa terminy: termin powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy oraz termin otrzymania dokumentu.
Nie oznacza to jednak, że podatnik ma ograniczone prawo do odliczenia VAT tylko do jednego okresu rozliczeniowego. Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą nie odliczy podatku naliczonego w miesiącu bądź kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, odliczenia może zrealizować w dwóch następnych okresach rozliczeniowych, oczywiście przy założeniu, że podatnik dysponuje fakturą. Przykładowo: faktura otrzymana w sierpniu 2017 r. dotycząca usługi wykonanej w maju (wystawionej w maju 2017 r., dla której obowiązek podatkowy w VAT powstał w maju 2017 r.) może być ujęta w rejestrze zakupów sierpnia 2017 r. lub w jednym z dwóch następnych miesięcy. Podsumowując termin dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, w których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, należy liczyć od okresu, w którym firma otrzymała fakturę. W związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia:
- W miesiącu otrzymania faktury lub duplikatu faktury
- w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy licząc od miesiąca otrzymania faktury.
Odliczenie w późniejszym niż w tym terminie możliwe jest wyłącznie poprzez korektę deklaracji na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT – czyli w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia VAT naliczonego.
Odliczanie VAT- u z faktury na metodę kasową
Z faktur, które posiadają adnotację „metoda kasowa” podatnik może odliczać podatek Vat naliczony dopiero w dacie dokonania zapłaty za nabyte towary lub usługi (oczywiście nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym otrzymania tych faktur – zob. art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u.
Jeśli będą Państwo potrzebować dodatkowych informacji w tym zakresie cały zespół Biura Rachunkowego Kierunek Zysk z Grodkowa chętnie służy swoją pomocą.
Zapraszamy do kontaktu drogą mailową pod adresem kontakt@proconsilio.pl lub telefonicznie pod numerem 77 4142038.
Z wyrazami szacunku,
Iwona Biesaga