Czas wakacji stwarza wiele okazji dla młodych ludzi na swój pierwszy, samodzielny zarobek. Jest też szansą dla firm, które poszukują pracowników do wykonywania prac sezonowych. Świetną alternatywą dla nastolatków, którzy zostają w domu i nie planują wakacyjnych urlopów jest wykorzystanie tego czasu w celu zdobycia doświadczenia zawodowego. Dowiedz się, co należy zrobić, aby móc zatrudnić osoby małoletnie w swoim przedsiębiorstwie oraz jakie dodatkowe obowiązki są z tym związane.
Kim jest pracownik małoletni?
Mówiąc o pracownikach małoletnich, kodeks pracy wyraźnie określa i wskazuje dokładny przedział wiekowy świadczący o niepełnoletności pracownika. W myśl art. 190 kodeksu pracy pracownikiem małoletnim jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. W tym miejscu należy szczególnie zaznaczyć, iż prawo zabrania zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 roku życia. Od tej zasady są jednak wyjątki, dotyczą one pracy dla firm, które prowadzą działalność kulturalną, artystyczną, sportową, reklamową.
Jakie są warunki zatrudnienia młodocianego?
Warunkiem zatrudnienia osoby, która nie ukończyła 18 roku życia jest posiadanie zgody na zatrudnienie od przedstawiciela ustawowego lub opiekuna osoby małoletniej oraz ukończenie przez taką osobę szkoły gimnazjalnej. Młodociany może być zatrudniony na umowę o pracę przy wykonywaniu prac lekkich. Zgodnie z przepisami prawa pracy, praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego. Opracowanie wykazu lekkich prac należy do pracodawcy. W celu zabezpieczenia życia i zdrowia małoletnich pracowników Rada Ministrów sporządziła wykaz prac wzbronionych do wykonywania przez młodocianych ujętych w Rozporządzeniu z dnia 24 sierpnia 2004 r. (Dz.U. nr 200 poz. 2047). Wykaz ten szczegółowo precyzuje prace:
- wzbronione młodocianym,
- wzbronione młodocianym, przy których zezwala się na ich zatrudnienie w celu odbycia przygotowania zawodowego.
Ważne jest to, aby wykaz, który zostanie wykonany przez pracodawcę, miał swoje miejsce w zakładzie pracy. W przypadku przedsiębiorcy, który zatrudnia 20 osób i więcej wykaz ten powinien znaleźć się w regulaminie pracy, natomiast w przypadku zatrudnia mniej poniżej 20 osób – w osobnym akcie.
Jaki jest czas pracy zatrudnionego młodocianego?
W myśl przepisów czas pracy dziecka w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, natomiast w przypadku młodocianego powyżej 16 lat 8 godzin na dobę. Do czasu pracy osoby nieletniej zawsze wlicza się czas nauki, bez względu na to, czy odbywa się on w godzinach pracy. Można zatem stwierdzić, że to właśnie obowiązujący wymiar obowiązków szkolnych określa w konsekwencji wymiar czasu pracy młodocianego. Pracodawca zatrudniający młodocianych musi również zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli dobowy czas pracy nieletniego pracownika przekracza 4,5 godziny, to jest on zobowiązany wprowadzić przerwę trwającą nieprzerwalnie 30 minut – wliczoną do czasu pracy. Bardzo istotne jest to, że młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych i nocnych.
Zatrudnianie osób nieletnich nie jest takie proste i oczywiste jakby się mogło wydawać. Wymaga ona podjęcia wielu istotnych kroków przez pracodawcę. Najważniejszym jednak z nich jest zapewnienie takich warunków pracy, które w jak największym stopniu zadbają o bezpieczeństwo nieletnich pracowników zważywszy na ich brak doświadczenia zawodowego oraz niewielką świadomość potencjalnych zagrożeń.
Jeśli będą Państwo potrzebować dodatkowych informacji cały zespół Biura Rachunkowego Kierunek Zysk z Grodkowa chętnie służy swoją pomocą.
Zapraszamy do kontaktu drogą mailową pod adresem kontakt@kierunekzysk.pl lub telefonicznie pod numerem 77 4142038.
Z poważaniem,
Iwona Biesaga.