Wiele młodych osób często słyszy, że nie może mieć własnego biznesu, ponieważ osoby te są niepełnoletnie. Powszechnie panuje takie przekonanie i jest ono błędne!
Polskie prawo pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej już od 13. roku życia.
Regulacja ta otwiera drzwi przed młodzieżą do tego, aby mogli jeszcze szybciej wkroczyć w dorosłość i odnaleźć siebie w zgiełku swoich zainteresowań. Wszak nic tak nie uczy życia i pokory jak konieczność dbania o własny biznes.
Osoba niepełnoletnia może prowadzić w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, jest to utrudnione, ale możliwe. Zgodnie z obowiązującym prawem przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, która prowadzi działalność gospodarczą i posiada zdolność prawną. Ważne w tym aspekcie jest to, że zdolność prawną ma każdy człowiek począwszy od chwili urodzenia, jednak kluczową kwestią dla prowadzenia firmy nie jest zdolność prawna a zdolność do czynności prawnych, a to już zupełnie inna definicja.
Zdolność do czynności prawnych – kiedy się pojawia?
Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności, niemniej osoby małoletnie, czyli osoby, które ukończyły trzynaście lat posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Realna perspektywa prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę małoletnią jest więc możliwa tylko wtedy, gdy przedstawiciele ustawowi wyrażą na to zgodę.
Co w przypadku braku zgody opiekunów prawnych..
Należy zaznaczyć, że o istotnych sprawach dziecka (a takim jest podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę małoletnią), rodzice rozstrzygają wspólnie. W przypadku braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Reasumując, wszystkie czynności związane z założeniem i prowadzeniem działalności od uzyskania wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) po zawieranie umów z kontrahentami, będzie wymagać zgody przedstawicieli ustawowych osoby małoletniej. Przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską są rodzice.
Czy osoba małoletnia może posiadać udziały w spółkach?
Jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jedyna „furtka do biznesu” przed uzyskaniem pełnoletności. Również za zgodą przedstawicieli ustawowych osoba, która ukończyła 13 lat może objąć lub nabyć udziały lub akcje w spółkach kapitałowych i osobowych.
Joanna Wojciechowska